Nowy Komendant Główny OHP powołany przez Premiera Jarosława Gowina
Aktualności 19 listopada 2020, Comments Off 355Reforma organizacyjna, wprowadzenie nowoczesnych form kształcenia zawodowego młodzieży oraz osób wykluczonych społecznie – to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nowym komendantem głównym OHP. 17 listopada wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powołał Grzegorza Waltera na stanowisko komendanta głównego OHP.
Powołanie nowego komendanta wiąże się z szeroko rozumianą reformą Ochotniczych Hufców Pracy. Główne cele, jakie stoją przed nowym szefem tej instytucji, to przede wszystkim jej reorganizacja, wyznaczenie kierunków działania, a także – odpowiadając oczekiwaniom i potrzebom współczesnego rynku pracy w Polsce – nowoczesne kształcenie pracowników w wymiarze zawodowym – zapowiada wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Szczególny nacisk położymy na kształcenie młodzieży oraz na pomoc osobom zagrożonym marginalizacją i wykluczeniem. Przed nami również wyzwania związane z planowaną reformą OHP – dodaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
Główne cele reformy OHP
- reorganizacja i optymalizacja struktur terenowych OHP z naciskiem na zróżnicowanie potrzeb lokalnych związanych z Polską Strefą Inwestycji, i innymi instytucjami podległymi MRPiT;
- nawiązanie ścisłej współpracy z samorządami zawodowymi, przedsiębiorcami i administracją lokalną;
- implementacja systemu kwalifikacji zawodowych wraz z procesem rekwalifikacji gospodarczej w zakresie nowoczesnych technologii i konkurencyjności rynku pracy;
- poprawa warunków dostępu do usług OHP na terenie całej Polski wraz z wzbogacaniem oferty adresowanej do młodzieży;
- wykorzystanie połączenia resortów przedsiębiorczości i pracy w celu modernizacji i restrukturyzacji rynku pracy;
- budowa wizerunku OHP jako instytucji, która może wprowadzać na rynek dobrze wykwalifikowanych rzemieślników, jakich brakuje obecnie w zakładach pracy;
Geneza OHP
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka nadzorowana przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Do jej głównych zadań należy:
- wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży,
- podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania,
- wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.
OHP stwarzają młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, w tym szczególnie młodzieży, dla której wsparcie polega na budowaniu, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i środowisk dysfunkcyjnych.
Adresatami działań Ochotniczych Hufców Pracy są:
- osoby młodociane (15-17 lat) ze środowisk niewydolnych wychowawczo, które nie realizują obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, mają problemy z ukończeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych;
- osoby w wieku 18-25 lat, w tym osoby, które poszukują pracy bądź chcą się przekwalifikować, bezrobotni, absolwenci szkół i studenci.
Tekst i zdjęcia pobrane ze strony Komendy Głównej OHP.