Inicjatywa „Razem dla pszczół”.

Jak co roku młodzież CKiW OHP w Tarnowie wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Aktywność – dobry wybór”. W tym roku zrealizowaliśmy inicjatywę na rzecz środowiska naturalnego „Razem dla pszczół”.

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka...” 
Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, stanowiąc jedno z najważniejszych ogniw w sieci życia na Ziemi. Te niewielkie owady, choć niepozorne, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zarówno dzikiej przyrody, jak i rolnictwa. Dzięki swojej pracy zapylaczy, pszczoły przyczyniają się do rozmnażania wielu gatunków roślin, a także wspierają produkcję żywności na całym świecie.
Niestety, pszczoły są obecnie narażone na liczne zagrożenia wynikające z działalności człowieka i zmieniających się warunków środowiskowych.

To, co może uratować pszczoły, to zazielenianie – sadzenie drzew, krzewów miododajnych, zakładanie łąk kwietnych. Można zagospodarować nasze otoczenie tak, aby było przyjazne pszczołom.

Inicjatywę „Razem dla pszczół” wymyślili uczestnicy CKiW OHP w Tarnowie. Uczestnicy wyszukali w Internecie informację, że Fundacja Ratujmy Pszczoły rozdaje sadzonki drzew miododajnych. Drzewka, które otrzymaliśmy (10 różnych sadzonek: olsza czarna, śliwa ałycza, amorfa, katalpa, wiśnia wonna, czarny bez, brzoza brodawkowata, grusza kaukaska, lipa drobnolistna oraz klon jawor) zostały przez młodzież zasadzone na terenie obok internatu. Alejka drzew została oznaczona specjalnymi tabliczkami. Uczestnicy założyli również łąkę kwietną.

Uczestnicy akcji chcieli zaznajomić się również z pracą pszczelarza, więc udaliśmy się na wizytę do lokalnej pasieki, gdzie uczestnicy wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Młodzież miała możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Uczestnicy poznali etapy rozwoju pszczoły, dowiedzieli się jaką rolę w ulu pełni królowa, robotnice, truteń, jak i gdzie pszczoły przenoszą pyłek kwiatowy oraz jak powstaje miód. Mieli również okazję zobaczyć strój pszczelarza, oraz obejrzeć przybory, których używa on w swojej codziennej pracy. Pan pszczelarz opowiedział nam wiele ciekawostek na temat pszczół oraz podkreślił, jak ważną rolę odgrywają te owady w życiu ludzi i całego świata przyrody.

Nasi uczestnicy są ogromnie dumni ze swoich działań, nie tylko dlatego, że wymyślili i zrealizowali fajną inicjatywę, ale głownie dlatego, że wzięli udział w akcji uświadamiającej społeczeństwu, jak ważne dla naszej planety są pszczoły.

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij