Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Adama Boryczki

Aktualności Comments Off 61

W dniu 10.03.2017 r. trzech uczestników CKiW OHP w Tarnowie wzięło  udział w II Nocnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Cc Adama Boryczki, który odbył się w Wierzchosławicach. Wydarzenie składało się z dwóch części – bieg na 10,3 km, oraz Nordic Walking na dystansie 6 km.    Uczestnicy CKiW wystartowali na dystansie 6 km.

Patron imprezy Adam Boryczka to żołnierz września 1939 r. Od 1944 zastępca dowódcy i dowódca 6 Wileńskiej Brygady AK. Szef Oddziału III Komendy Okręgu Wilno AK. Od końca 1947 kurier Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w połowie czerwca 1954. 21 maja został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. 29 listopada 1967 wyszedł na wolność. Dystans biegu 10 311 metrów, ma wymiar symboliczny. Jest to liczba dni, która minęła od dnia 6 września 1939 r. kiedy wyszedł z domu na wojnę, do 29 listopada 1967, kiedy opuścił komunistyczne więzienie. Wolności tak naprawdę nie odzyskał nigdy. Zmarł 30 kwietnia 1988 w Warszawie. Spoczął na Powązkach.

Udział naszej młodzieży w tym przedsięwzięciu było wspaniałą lekcją historii, i zapewne wpisze się w kalendarz corocznych obchodów Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij