Wycieczka do Dębna i Bochni

Aktualności Comments Off 82

Młodzież CKiW w Tarnowie wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Dębna oraz Bochni.                                                                                                            W Dębnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią zamku wzniesionego w latach   1470  – 1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba Dębińskiego  z Dębna. Przez wieki zamek był rozbudowywany i zmieniał swój wygląd, który łączy w sobie architekturę renesansową i gotycką. Zamek otoczony jest fosą, niegdyś wypełnioną wodą.  Do twierdzy można się było dostać przez most zwodzony, który jednak obecnie zastąpiony jest stałym drewnianym mostem. W zamku mieści się muzeum, organizowane są różne imprezy i koncerty muzyki dawnej.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Bochni. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Okolice Bochni znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e. były znane z uzyskiwania soli przez odparowywanie wody z solanki. Kopalnia przekształciła się  w obiekt turystyczny i leczniczy. Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie   w Europie wykonane przez człowieka, ze względu na specyficzny mikroklimat, wzbogaciła zakres funkcji turystycznych i leczniczych. Zwiedzanie Zup Bocheńskich dostarczyło młodzieży dużo atrakcji i niezapomnianych wrażeń.   Uczestnicy wycieczki poznali urządzenia i narzędzia zgromadzone w podziemnych korytarzach, które drążone były przez ponad siedemset lat.  W czasie projekcji krótkich filmów zobaczyli jak trudna i ciężka była praca górnicza, kim byli wydobywający sól, jak zmieniły się warunki i przepisy pracy górniczej na przestrzeni lat.

Po zakończeniu zwiedzania kopalni uczestnicy wycieczki udali się na wspólny posiłek. Wycieczka była dla naszej młodzieży wspaniałą lekcją historii, możliwością poznania odległych czasów, warunków życia i pracy.

[espro-slider id=3923]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij