Zakończenie międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+

Aktualności Comments Off 78

„Razem przeciw uzależnieniom” to tytuł projektu wymiany młodzieżowej realizowanej w ramach programu Erasmus+, w którym uczestniczyło po 10 młodych osób w wieku 15-20 lat  i po 2 liderów z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie oraz organizacji Green Cross Society z Ukrainy.

Projekt trwa od 01.03 do 30.06.2018r., natomiast międzynarodowa wymiana młodzieży odbyła się w dniach 15.04-21.04 2018r w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Tarnowie.

Głównym tematem projektu była profilaktyka uzależnień wśród młodzieży oraz przeciwdziałanie powielaniu niewłaściwych postaw społecznych. Projekt miał na celu promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu, jako jednego z elementów przeciwdziałania uzależnieniom, odnajdywanie swoich pasji i zainteresowań.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od gier i zabaw integracyjnych, mających na celu zaprezentowania siebie, skąd jesteśmy, czym się zajmujemy i co robimy na co dzień.

W kolejnym dniu definiowaliśmy uzależnienia. Zarówno Polska grupa jak i Ukraińska grupa, podejmowała temat uzależnień: czym one są, jak postrzegają problem uzależnień młodzi ludzie, a także skąd biorą się uzależnienia.

Warsztaty z ekspertem dostarczyły uczestnikom projektu konkretną wiedzę, popartą faktami na temat dopalaczy, narkotyków, alkoholu i innych używek. Młodzież zauważyła granicę, pomiędzy korzystaniem z używek a uzależnieniem. Bardzo cenna okazała się przekazywana  wiedza, odnośnie skutków zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych, związanych z problemem uzależnień. Dyskusja dała możliwość wymiany doświadczeń związanych z profilaktyką uzależnień, metodami oraz zakresem pomocy w kraju oraz podzielenie się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

[espro-slider id=5163]

 

Młodzież poszukując inspiracji do aktywnego spędzania wolnego czasu uczestniczyła w zajęciach sportowych. Próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej, rozegrali mecz koszykówki i piłki nożnej, także wzięli udział w zawodach na torze kartingowym oraz konkursie strzelectwa sportowego. Zajęcia sportowe były okazją do  zintegrowania grupy, współpracy, uczciwego współzawodnictwa, komunikacji i zaangażowania. Była to jedna z form spędzania wolnego czasu i wypoczynku.

Pełne wrażeń były również spotkania z ciekawymi osobami z dziedziny sportu. Podczas wymiany międzynarodowej CKiW OHP w Tarnowie gościło znanych sportowców odnoszących znaczące sukcesy zawodowe. Marcina Dzieńskiego i Kacpra Koniecznego. Marcin Dzieński jest wielokrotnym  Mistrzem Świata, Europy i Mistrzem Polski we wspinaczce sportowej, który od lat znajduje się w czołówce rankingu Pucharu Świata. Natomiast Kacper Konieczny odnosi sukcesy w sporcie żużlowym w Unii Tarnów Żużlowa.

Celem spotkań ze znanymi sportowcami było zachęcanie uczestników do uprawiania sportu, poznanie ciekawych ludzi, którzy już w tak młodym wieku mają na swoim koncie tak wielkie i liczne sukcesy.

[espro-slider id=5174]

 

Spacerując ulicami miasta młodzież miała okazję poznać historię Tarnowa, zwiedzić najciekawsze zakątki i ważniejsze miejsca.

[espro-slider id=5181]

 

Szczególnie w pamięci uczestników zapadły wieczorki kulturowe. Wspólnie spędzali czas przy ognisku poznając kulturę, tradycje i język partnera. uczyli się zarówno polskich jak i ukraińskich piosenek a także gier i zabaw charakterystycznych dla każdego kraju.  chętnie brali udział w grach i zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu.

[espro-slider id=5189]

 

Na zakończenie wymiany zorganizowano uroczyste zakończenie podczas, którego Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie Tomasz Stelmach  podsumował zrealizowany projekt i wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe upominki, certyfikaty YOUTHPASS oraz imienne zaświadczenia potwierdzające udział w projekcie.

[espro-slider id=5193]

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij