Wymiana międzynarodowa programu Erasmus+ ”Poznajmy się mamy tyle wspólnego”

Aktualności Comments Off 87

W dniach od 6 do 12 maja 2018r  w Zamościu trwała międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach projektu „Poznajmy się mamy tyle wspólnego” programu Erasmus+. Uczestniczyło w niej po 10 młodych osób w wieku 15-19 lat i po 2 opiekunów  z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie oraz z Ukrainy.

Głównym celem projektu było poznanie kultury, tradycji i historii partnera.Działania projektowe miały na celu budowę dialogu międzykulturowego, naukę tolerancji i otwartości, podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności w tym znajomość języków obcych, wzrost kompetencji miękkich takich jak umiejętność wypowiadania się i przekazywania wiedzy.

Spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy rozpoczęło się od gier i zabaw integracyjnych, mających na celu pierwsze poznanie się. Był to czas zdobywania zaufania, przełamywania bariery językowej i budowania pozytywnego klimatu w grupie. Został także przedstawiony szczegółowy program wymiany a uczestnicy wspólnie ustalili zasady obowiązujące podczas pobytu.

W kolejnych dniach podczas aktywnych wycieczek młodzież poznawała Zamość, jego historię, piękne zabytki a także zwyczaje, które kiedyś tu panowały. Ciekawą atrakcją, która dała możliwość poczuć klimat dawnej historii był wystrzał z armaty, podziemny spacer przez fortyfikację zamojskiej twierdzy a także trasa w  Podziemiach Oficyn Ratusza. Była to bardzo interesująca i ciekawa lekcja historii.

Następnie uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej. Otrzymali zadania do wykonania. Musieli min. sfotografować i dowiedzieć się od mieszkańców ciekawostek na temat kościołów, pomników a także znaleźć ciekawe płyty chodnikowe, które mają swoją historię. Zadanie wykonali wzorowo, nawiązując kontakt z miejscową ludnością. Po powrocie do Ośrodka prezentowali swoje zadanie w grupach, na które zostali podzieleni.

Pełen wrażeń był także wyjazd na Roztocze. Można było napełnić głowę szumem z prawdziwych szumów rzeki Tanwi i Sopot, przejść aleją starych dębów a nawet wejść do środka drzewa, napić się wody ze źródła i posłuchać jak chrząszcz brzmi w trzcinie. Podczas poznawania uroków Roztocza cieszyli się piękną panoramą, która roztaczała się z kamiennej wieży widokowej, odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie a także znajdującą się tam wystawę zbiorów etnograficznych, wieńców dożynkowych i ptaszarnię. Po ciężkim dniu przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku. Przejażdżka bryczką po lesie okazała się dużą atrakcją. Nie zabrakło tradycyjnego regionalnego obiadu, gier i zabaw a także kiełbaski z ogniska.

W trakcie warsztatów młodzież chętnie brała udział w ciekawych ćwiczeniach, przy których było dużo zabawy, ale przede wszystkim nauki na wielu poziomach. Wspólnie pracowali też nad tworzeniem mini przewodnika po Zamościu i Roztoczu.

Wieczorem grupa ukraińska przygotowała pokaz mody prezentując piękne stroje ludowe, a z grupą polską wspólnie wykonali folkowe deseczki. Nie zabrakło nauki piosenek a także poloneza. Wspólne gry w bilard, tenis stołowy, rozegrany mecz piłki nożnej a także wyjścia na basen dodatkowo integrowały uczestników z obu krajów.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij