Uroczyste odsłonięcie muralu niepodległościowego

Uroczyste odsłonięcie muralu niepodległościowego

Aktualności Comments Off 379

W dniu 22 czerwca w Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie Dyrektor Centrum Pan Tomasz Stelmach wraz z przedstawicielami rady młodzieży Patrycją Kiełbanią oraz Janem Skawskim dokonali uroczystego odsłonięcia muralu niepodległościowego.

Mural powstał w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy młodzieży tarnowskiego Centrum i przedstawia upamiętniający jedno z ważniejszych wydarzeń historycznych regionu tarnowskiego – Bitwę pod Łówczówkiem stoczonej przez Legiony Józefa Piłsudskiego podczas I Wojny Światowej. Bitwa rozegrała się na wzgórzach pomiędzy Tarnowem a Tuchowem w Wigilię Bożego Narodzenia w 1914 roku.

Projekt muralu autorstwa Państwa Renaty i Marka Krakowiak został wyłoniony w konkursie przez naszą młodzież ze świetlicy środowiskowej działającej przy tarnowskim Centrum Kształcenia i Wychowania

Mural przedstawia postacie historyczne, które wywarły duży wpływ w odzyskaniu  niepodległości i uczestniczyły w Bitwie pod Łowczówkiem. Mowa tu o:

Majorze Edwardie Rydz –Śmigłym – Dowódcy I Pułku Piechoty Legionów,

Ppłk-u Kazimierzu Sosnkowskim – Dowódcy I Brygady Legionów Polskich,

Por-u Felicjanie Sławoju – Składkowskim – był lekarzem legionowym,

Stanisławie Kaszubskim – służył w I batalionie jako dowódca plutonu

Oraz Ojciec Kosma Lenczowski – kapelanie I Brygady Legionów Polskich.

Mural ma na celu uczczenie czynu niepodległościowego, podtrzymanie i upowszechnienie tradycji narodowej, promowanie postaw patriotycznych zgłębianie wiedzy historycznej młodzieży i mieszkańców Tarnowa, który był pierwszym polskim miastem niepodległym zaborcom. Do tego muralu nawiązuje sąsiedni mural widoczny tutaj po lewej stronie.

W pracach przy realizacji projektu zaangażowała się młodzież Centrum Kształcenia i Wychowania, która w wolnym czasie pod kierunkiem projektantów muralu najpierw przygotowała ścianę a następnie aktywnie pomagała w tworzeniu muralu.

Mural powstał dzięki zaangażowaniu finansowemu Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Krakowie oraz wsparciu finansowemu Pana Janusza Gładysza.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować sponsorom za wsparcie tego projektu.

W raz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego planujemy kolejne przedsięwzięcia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na czele  z turniejem piłki nożnej pod nazwą „ Piłkarska Setka”.

Opracował: M.Kądzielawa                                                                                                                                                                         Fot. A. Stus

 

 

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij