Niezwykła wystawa w Krakowie

Aktualności Comments Off 110

W dniu 09.10.2018 młodzież CKiW OHP w Tarnowie pod opieką wychowawców udała się do Krakowa, żeby zobaczyć wystawę „Cyfry, Kody Szyfry – 100 Lat Niepodległej”.

Wystawę można oglądać w Pałacu Czeczotka, przy ul. św. Anny. Wystawa poświęcona jest polskim uczonym: matematykom, informatykom i kryptologom. Jednym z głównych eksponatów wystawy jest słynna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, której szyfr złamany został właśnie dzięki pracy polskich matematyków  – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Zgromadzone na wystawie eksponaty prezentują m.in. działania polskiego radiowywiadu z czasów wojny polsko‑bolszewickiej, który łamał sowieckie szyfry i prowadził operację dezinformacyjną, pozwalającą sparaliżować łączność Armii Czerwonej. Prezentowane dokumenty polskich szyfrantów z tego okresu zostały niedawno wpisane na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO. Ekspozycja przybliża także wkład Polaków w rozwój japońskiej kryptologii wojskowej z czasów dwudziestolecia, oraz dokonania postaci takich jak Stefan Banach czy Hugon Steinhaus, które po niemal 100 latach nadal wpływają na praktyczne aspekty funkcjonowania systemów komputerowych.

Po zwiedzeniu wystawy korzystając jeszcze z pięknej jesiennej pogody nasi uczestnicy udali się na krótki spacer po Krakowie: po Rynku, Starym Mieście i Bulwarach Wiślanych.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij