Zakończenie projektu „Polska i Ukraina-wspólna historia”

Aktualności, Projekty UE, W realizacji Comments Off 145

Dobiegła końca realizacja projektu „Polska i Ukraina-wspólna historia” realizowanego ze wsparcia Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Projekt realizowany był od 1 września  do 31 października 2018r. w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie. W projekcie wzięło udział 30 młodych ludzi i 4 liderów z Polski i Ukrainy, którzy od 1 do 7 października uczestniczyli w międzynarodowej wymianie młodzieży w Tarnowie.

Głównym celem projektu było poszukiwanie wspólnych korzeni polsko-ukraińskich. Projekt miał na celu wspólne zgłębianie historii, poznawanie swoich kultur a także przezwyciężanie stereotypów  w postrzeganiu przeszłości  jak i współczesnych relacji. Dodatkowo realizacja działań projektowych wpłynęła na rozwój kreatywnego myślenia oraz podniesienie kompetencji językowych młodzieży.

Każdy dzień wspólnie spędzony przynosił wiele nowych doświadczeń, okazji do wzajemnego uczenia się, nawiązywania przyjacielskich relacji oraz do zabawy i aktywnego wypoczynku. Uczestnicy przez te wszystkie dni rozmawiali o wspólnej historii, uczyli się języka, podążali śladami ukraińskich dziejów po Tarnowie, poznawali tajniki wystąpień publicznych.

Ważnym punktem programu wymagającym wiele pracy ze strony młodzieży było opracowanie gry. Młodzież w grupach międzynarodowych  przygotowała kilka propozycji, z których metodą głosowania została wybrana ta, która najbardziej spodobała się uczestnikom. I tak gra została dopracowana już przez cały zespól.

Mimo wszystkich zajęć nie zabrakło czasu na ciekawy, aktywny odpoczynek. Młodzież zaproponowała swoim gościom wyjście na kręgle oraz gokarty. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Wspólna rywalizacja na torze kartingowym wyzwoliła mnóstwo adrenaliny, pozytywnych emocji i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Ciekawym doświadczeniem okazały się rozgrywki w gry planszowe. W dobie Internetu i gier komputerowych, taka propozycja pokazała, jak taki sposób spędzenia wolnego czasu wpływa pozytywnie na relacje w grupie i buduje więź miedzy uczestnikami.

Podsumowaniem działań projektowych było wspólne zorganizowanie konferencji, do  której wszyscy uczestnicy sumiennie się przygotowali uczestnicząc w zajęciach z wystąpień publicznych, tworząc prezentacje multimedialne oraz dzieląc się zadaniami i obowiązkami, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Podczas konferencji opowiedzieli o  rezultatach, które udało im się osiągnąć dzięki udziałowi w projekcie oraz przedstawili projekt stworzonej gry.

W Centrum został też zorganizowany „ Wieczór planszowy”, na który zostali zaproszeni uczniowie szkól wraz z opiekunami aby wspólnie zagrać w różne gry.  Uczestnicy projektu zapoznali wszystkich  z działaniami i rezultatami projektu poprzez prezentację relacji zdjęciowej, opis swoich wrażeń i doświadczeń związanych z realizacją projektu ale przede wszystkim pokazali przygotowaną podczas projektu grę integracyjną pod nazwą „Pytania”. Po prezentacji rozpoczęły się rozgrywki w gry planszowe, a młodzież mogła skorzystać ze stworzonej przez ich rówieśników gry.

Polska i Ukraina -wspólna historia

Projekt został sfinansowany ze środków

 

 

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij