ODDAWANIE KRWI W OKRESIE PANDEMII

ODDAWANIE KRWI W OKRESIE PANDEMII

Aktualności Comments Off 116

Koronawirus zmienia nasze nawyki, jednak nie oznacza to, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Sytuacja w centrach krwiodawstwa jest dramatyczna, a ich pracownicy apelują do krwiodawców, aby decydowali się oddawać krew nawet w tak trudnym okresie, jakim jest pandemia koronawirusa. Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Choć większość planowanych zabiegów, które mogą poczekać, została odwołana, to tysiące pacjentów po wypadkach, przeszczepach i w czasie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi, której nie da się niczym zastąpić.

Kiedy przetacza się krew? Przetaczanie krwi, czyli transfuzja krwi, jest zabiegiem ratującym życie, który wykonuje się w jedynie uzasadnionych przypadkach. Jednym z takich przypadków jest znaczna utrata krwi w wyniku wypadku lub krwotoku wewnętrznego.

Transfuzja krwi jest konieczna:

  • w przypadku pacjentów, u których wystąpiły krwotoki wewnętrzne;
  • w przypadku pacjentów po wypadkach, które spowodowały znaczną utratę krwi;
  • w przypadku pacjentów, u których występują wrodzone i nabyte choroby krwi,
  • w przypadku trudnych i przebiegających z komplikacjami porodów,
  • w przypadku pacjentów chorujących na nowotwory,
  • w przypadku pacjentów po zabiegach chirurgicznych, które spowodowały znaczną utratę krwi.

Transfuzja może być także konieczna w przebiegu innych schorzeń, dlatego nawet koronawirus nie może stanąć na drodze krwiodawców. Brak krwi oznacza śmierć pacjentów, którzy jej potrzebują. Transfuzja nie jest zabiegiem, który można przełożyć, zaplanować na inny termin lub całkowicie z niego zrezygnować – to procedura medyczna ratująca życie nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Banki krwi nigdy nie są pełne, krwi stale brakuje i tylko dzięki krwiodawcom możliwe jest zabezpieczenie potrzeb pacjentów. Coraz częściej zdarza się, że krew musi być transportowana przed zabiegiem przez pół Polski, bo nie ma jej w lokalnych bankach oddawania krwi.

Z powodu pandemii koronawirusa krwiodawcy rezygnują z oddawania krwi. Powodowane jest to obawą o to, czy są zdrowi oraz ryzykiem, jakie wiąże się z wizytą w placówkach medycznych. Strach nie jest jednak dobrym doradcą, a oddawana w centrach krwiodawstwa krew jest bezcenna i potrzebna każdego dnia. Nie musimy obawiać się, że z powodu nieświadomości zakażenia koronawirusem komuś zaszkodzimy. W ostatnich tygodniach zmianie uległy procedury, a z każdym krwiodawcą przeprowadzany jest wywiad w celu wykrycia ewentualnego ryzyka zakażenia. Same centra krwiodawstwa przygotowane są na to, aby zapewnić osobom oddającym krew maksimum komfortu i zadbać o ich bezpieczeństwo. Ze względu na konieczność ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa centra krwiodawstwa ograniczają wykonywanie badań grup krwi i przyjmowanie pacjentów innych niż dawcy krwi.

Tekst: Bogusław Sikora

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij