Stanowisko pracy przed komputerem dla ucznia
Aktualności 29 maja 2020, Comments Off 461Na pewno duży wpływ na komfort naszego stanowiska pracy będzie miał:
- wygodny fotel ze wszystkimi niezbędnymi regulacjami,
- biurko najlepiej z regulacją wysokości,
- duży monitor ze wszystkimi ustawieniami zmniejszającymi zmęczenie oczu,
- ergonomiczna klawiatura czy myszka.
Najlepsze i najdroższe wyposażenie stanowiska pracy nie poprawi jednak naszego komfortu jeżeli nie poznamy prostych zasad ergonomii pracy
z komputerem i nie zaczniemy ich systematycznie stosować.
Jak prawidłowo siedzieć:
Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby jak najmniej obciążać kręgosłup i układ kostny.
- Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu, wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Kąt odchylenia będzie zależał od rodzaju wykonywanych czynności przy komputerze.
- Uda powinny być równoległe do podłogi. Siedzisko fotela powinno być ustawione na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Ułatwia to m.in. przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych. Jeśli używany fotel uniemożliwia zajęcie optymalnej pozycji, warto zastanowić się nad podnóżkiem.
- Przedramiona i dłonie powinny być równoległe do blatu biurka. Wysokość tego blatu powinna być ustawiona trochę poniżej wysokości łokci.
- Głowa powinna być wyprostowana, ewentualnie z lekkim pochyleniem do przodu ok. 5°. Jeśli głowa pochylona jest niżej, należy odchylić oparcie fotela. Niekorzystne jest również odchylanie głowy do tyłu czy pochylanie się nad monitorem z powodu źle ustawionego monitora czy rozdzielczości ekranu.
Laptop postawiony na podstawce poprawi postawę przy biurku, ale jednocześnie ekran zostanie odsunięty od oczu, pogarszając komfort widzenia. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku małych laptopów poniżej 15”. Konieczne jest wtedy wyposażenie stanowiska w dodatkowy monitor.
Po każdej godzinie pracy przy komputerze należy zrobić 5-minutową przerwę, wstać z krzesła i poruszać się. Taki sposób postępowania i ćwiczenia fizyczne pozwolą organizmowi zmienić rodzaj obciążenia i rozluźnić mięśnie.
Tekst: Iwona Wentrych