Stanowisko pracy przed komputerem dla ucznia

Stanowisko pracy przed komputerem dla ucznia

Aktualności Comments Off 442

Na pewno duży wpływ na komfort naszego stanowiska pracy będzie miał:

  • wygodny fotel ze wszystkimi niezbędnymi regulacjami,
  • biurko najlepiej z regulacją wysokości,
  • duży monitor ze wszystkimi ustawieniami zmniejszającymi zmęczenie oczu,
  • ergonomiczna klawiatura czy myszka.

Najlepsze i najdroższe wyposażenie stanowiska pracy nie poprawi jednak     naszego komfortu jeżeli nie poznamy prostych zasad ergonomii pracy
 z komputerem i nie zaczniemy ich systematycznie stosować.

Jak prawidłowo siedzieć:

Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby jak najmniej obciążać kręgosłup i układ kostny.

  • Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu, wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Kąt odchylenia będzie zależał od rodzaju wykonywanych czynności przy komputerze.
  • Uda powinny być równoległe do podłogi. Siedzisko fotela powinno być ustawione na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Ułatwia to m.in. przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych. Jeśli używany fotel uniemożliwia zajęcie optymalnej pozycji, warto zastanowić się nad podnóżkiem.
  • Przedramiona i dłonie powinny być równoległe do blatu biurka. Wysokość tego blatu powinna być ustawiona trochę poniżej wysokości łokci.
  • Głowa powinna być wyprostowana, ewentualnie z lekkim pochyleniem do przodu ok. 5°. Jeśli głowa pochylona jest niżej, należy odchylić oparcie fotela. Niekorzystne jest również odchylanie głowy do tyłu czy pochylanie się nad monitorem z powodu źle ustawionego monitora czy rozdzielczości ekranu.

Laptop postawiony na podstawce poprawi postawę przy biurku, ale jednocześnie ekran zostanie odsunięty od oczu, pogarszając komfort widzenia. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku małych laptopów poniżej 15”. Konieczne jest wtedy wyposażenie stanowiska w dodatkowy monitor.

Po każdej godzinie pracy przy komputerze należy zrobić 5-minutową przerwę, wstać z krzesła i poruszać się. Taki sposób postępowania i ćwiczenia fizyczne pozwolą organizmowi zmienić rodzaj obciążenia i rozluźnić mięśnie.

Tekst: Iwona Wentrych

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij