Tarnów ambasadorem edukacji europejskiej
Aktualności 27 lipca 2020, Comments Off 137Darmowe studia w innych europejskich krajach, praktyki zawodowe czy płatne staże u zagranicznych pracodawców – takie korzyści płyną z międzynarodowych projektów edukacyjnych.
Do udziału w tych projektach będzie zachęcać Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, które wygrało konkurs na Regionalny Punkt Informacyjny na rok 2020-2021, ogłoszony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Już od września każdy będzie mógł przyjść do placówki przy ul. Mościckiego aby dowiedzieć się szczegółów na temat udziału w tych projektach. A korzyści jest sporo.
Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, Andrzej Mizera, w programie Słowo za Słowo powiedział, że dla młodych to przedsmak tego co czeka ich w przyszłości. Zagraniczne wyjazdy w czasie nauki pomagają młodym nabyć nowe kompetencje: zawodowe, społeczne i językowe.
– To, że podszkolą język to jest pierwsza rzecz, a druga to poznanie specyfiki i realiów zawodowych, które są poza Polską. To jest temat bardzo istotny, szczególnie w czasach w których żyjemy gdzie znaczna część polskiej młodzieży, znaczna część absolwentów polskich szkół zawodowych wyjeżdża za granicę. Już troszkę wcześniej mogą poznać kulturę pracy, kulturę miejsca, a także organizację i schematy, które wiążą się z zatrudnieniem w takim czy innym kraju.
Dzięki międzynarodowej współpracy, uczniowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, po raz pierwszy w nowym roku szkolnym wezmą udział w programie Erasmus+.
16 uczniów kształcących się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, ślusarz, fryzjer, cukiernik i kucharz będzie mogło odbyć miesięczne praktyki u pracodawców w Niemczech.
Regionalne Punkty Informacyjne to instytucje, które przy wsparciu FRSE realizują działania upowszechniające na temat edukacyjnych programów i inicjatyw Unii Europejskiej, a w szczególności: programu Erasmus+, Europejskiego Korpusu Solidarności, PO WER (Ponadnarodowa Mobilność Uczniów, Projekt Szansa), programu Edukacja i eTwinning.
Jednym z głównych celów RPI jest dotarcie z informacją do potencjalnych beneficjentów w najmniejszych i najbardziej odległych miejscowościach w Polsce.
źródło : www.rdn.pl