Rocznica 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Aktualności Comments Off 51

Zwycięska Bitwa Warszawska 1920 roku ochroniła Zachód przed marszem Armii Czerwonej i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Było to możliwe dzięki realizacji genialnej strategii Józefa Piłsudskiego, rzetelnej pracy sztabu oraz wysokim umiejętnościom oficerów.

Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, na jej wynik wpłynęła niezwykła mobilizacja całego narodu polskiego i bohaterska walka prowadzona przy masowym wsparciu ludności cywilnej. Była też najważniejszym etapem trwającej od jesieni 1918 roku wojny polsko-bolszewickiej i jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.

W jej wyniku delegacje polskie i sowieckie zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w 1921 na jego bazie zawarty został traktat pokojowy. Do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939, na osiemnaście i pół roku uregulował on stosunki polsko-sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią.

Pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920 w dziesiątkach miejsc i dzięki zaangażowaniu tysięcy Polaków upamiętniamy to wielkie polskie zwycięstwo!

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij