Jak właściwie zająć się psem podczas odbywania kwarantanny?

Jak właściwie zająć się psem podczas odbywania kwarantanny?

Aktualności Comments Off 208

Jeżeli jesteś objęty kwarantanną, to prawdopodobnie znajdujesz się pod kontrolą sanepidu. Twoim obowiązkiem jest pozostanie w domu, co dotyczy również rodziny, z którą mieszkasz. Jeżeli wracasz z innego kraju, postaraj się znaleźć inne miejsce zamieszkania, izolowane od rodziny i znajomych, a psa oddaj im pod opiekę. W czasie kwarantanny nie możesz bowiem opuszczać lokum nawet na czas spacerów z psami i przy zachowaniu środków ostrożności.

 Co w przypadku, gdy mieszkasz z rodziną i macie psa, który wymaga spacerów, a nagle zostaliście objęci kwarantanną? Na taką okoliczność przygotowane są schroniska dla psów, ale chyba żaden opiekun nie chce, aby jego pies tam trafił. Kolejną opcją jest nauczenie psa załatwiania się w domu. Tutaj opinie są różne – niektóre psy trudno będzie oduczyć takiego zachowania, a czasem mała przestrzeń mieszkalna również jest przeszkodą. Jeśli zdecydujesz się na taką metodę, naucz psa załatwiania się na matę albo do specjalnej kuwety. To rozwiązanie jest wygodniejsze w przypadku niedużych czworonogów. Następną opcją jest znalezienie znajomej albo chętnej osoby, która będzie trzy razy dziennie wyprowadzała psa na spacer. W takim przypadku warto zachować szczególne środki ostrożności.

O czym trzeba pamiętać wyprowadzając psa osoby przebywającej na kwarantannie? W takim przypadku dbanie o własne bezpieczeństwo jest szczególnie istotne. Spacer powinien przede wszystkim dać psu możliwość załatwienia potrzeb. Nie puszczaj psa ze smyczy, zwłaszcza obcego, bo nie wiesz czy wróci na zawołanie osoby innej niż właściciel.

O co szczególnie zadbać w takiej sytuacji?

● osobna smycz, najlepiej zdezynfekowana i trzymana w szczelnym worku poza spacerami,

● brak kontaktu z właścicielami – pies powinien czekać na Ciebie na przykład na klatce schodowej albo w transporterze przed drzwiami,

● zabezpieczenie siebie w rękawiczki oraz maseczkę na czas spaceru,

● na spacer zabierz płyn do dezynfekcji – po oddaniu psa zdejmij rękawiczki i natychmiast zdezynfekuj ręce,

● staraj się nie głaskać psa, jeśli nie jest to konieczne.

Dlaczego to tak ważne, skoro zwierzęta nie przenoszą koronawirusa? Zwierzę, a dokładniej mówiąc jego sierść, może być tak zwanym wektorem biernym, tak samo jak każda inna powierzchnia. Wystarczy, że opiekun z koronawirusem kichnie w dłoń, a następnie pogłaszcze psa, aby wirus znalazł się na jego sierści. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności spacer z psem osoby chorej albo z podejrzeniem choroby nie jest groźniejszy od zrobienia zakupów.

Tekst: Katarzyna Krzyżak

Poniżej zdjęcia pupilów naszych pracowników 😉

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij