Kwiaty i znicze na grobach “Żołnierzy Wyklętych”

Kwiaty i znicze na grobach “Żołnierzy Wyklętych”

Aktualności Comments Off 40

W roku 2011, z inicjatywy Prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego dzień  1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako hołd powojennym bohaterom antykomunistycznego podziemia.        

1 marca 2023 r. w  ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przedstawiciele młodzieży  i kadry CKiW OHP w Tarnowie, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili biało-czerwone znicze na mogiłach żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego działających w regionie tarnowskim (których mogiły znajdują  się na cmentarzu komunalnym w Tarnowie w dzielnicy  Krzyż): Jana Kmiecia, Mieczysława Cielochy oraz Stanisława Kiełbasy.

W holu CKiW OHP w Tarnowie znajduje się mini wystawa przygotowana przez młodzież placówki, prezentującą wybrane biogramy i fotografie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wśród prezentowanych materiałów znajduje się wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki”. Jego dwa pierwsze wersy brzmią:

 „Ponieważ żyli prawem wilka,

  Historia o Nich głucho milczy …”

Słowa te, nie są już aktualne. O „Żołnierzach Wyklętych” można dzisiaj mówić otwarcie
i z dumą.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie

Wyszukaj

Powrót na górę

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z ciasteczek. więcej informacji

Ustawienia dotyczące ciasteczek są ustawione na "zezwalaj na ciasteczka". Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij